7 Nov 2015

Ono kad smesa prenoći...


Za ovaj recept vam je potrebno:

4 čaše od kiselog mleka ražanog brašna
2 kašike chia semenki
Kašičica soli
Kašičica sode bikarbone
Kašika limunovog soka
2 čaše od kiselog mleka kisele vode

Priprema:

Prvo sam u posudu izmešao brašno, so, chia semenke zatim dodao k. vodu i zamesio smesu. Ostavio testo da odmori preko noći na tamnom i hladnom mestu prekriveno prijanjajućom folijom (najbolje u frižideru), kako se smesa ne bi sušila. 
Što smesa duže fermentiše to će hleb biti bolji i ukusniji, manje će se osećati brašno. Da napomenem da soda i limun idu neposredno pre pečenje hleba, ukoliko ih stavite u smesu koja treba da odstoji i do 10 sati dejstvo sode i limuna se gube i hleb neće ispasti onako kako ste želeli. 
Ujutru sam pre pečenja izvadio posudu sa smesom kako bi se zagrejala i bila sobne temperature. Za to vreme sam zagrejao rernu. U smesu dodao postepeno sodu i limun i mikserom promešao. 


Izlio je u kalup koji sam prethodno podmazao mašću i mokrim rukama je oblikovao i izravnao. Odozgo sam posuo malo i brašno da bi hleb dobio rustičan izgled. Kako bi korica bila mekana, u plehu od rerne sam stavio kalup sa smesom, dolio vodu i na taj način pekao. 


Alu foliju sam ovlaš prekrio kalupom i pekao na 200 stepeni sa ventilatorom oko sat vremena i još nekih 5 minuta bez folije kako bi malo uhvatilo i koricu. Priveravajte i čačkalicom da li je pečen iznutra.


Ostavio malo da se prohladi a potom ga uvijo u prijanjajuću foliju da zadrži mekoću i svežinu.


Rez, rez...



Prijatno!


0 komentara:

Postavi komentar